Předpokládáme, že drtivá většina z vás již bude vědět o čem je řeč. Nicméně jsou i tací, kteří ještě s množírnami do styku nepřišli nebo jim přijde zbytečné se tím vůbec zabývat. Téma množíren se nyní dostává do povědomí více, než kdy dřív a my samozřejmě chceme celé věci také pomoci.

Chov zvířat v množírně je vlastně chov pouze pro získání finančního obnosu. Zvířata zde nemají dostatečnou péči a celý tento “business” je prakticky jen další druh týrání.

Nejčastěji se vyskytují množírny psů a koček. V tomto článku se budeme zaměřovat spíše na psy, to však neznamená, že například kočky se v těchto místech mají lépe. Zvířata zde žijí většinou v klecích a kotcích na nepřiměřeně malém prostoru a díky tomu se bohužel také často brodí ve svých výkalech. Fenky zde mají život velmi těžký, protože jejich role je zde pouze do té doby, dokud jsou schopny reprodukce. Majitelé je připouští při každém hárání. Když se jejich fyzický stav zhorší natolik, že již další připuštění není možné, fenka je většinou utracena. Štěňata jsou většinou odtrhnuta příliš brzo a to například v rozmezí 3-4 týdnů.

Křížení

Množitelé rozhodují o tom, s jakým plemenem bude fenka připuštěna bez ohledu na další následky. mnohdy jde i o příbuzné a nemocné psy, díky tomu se pak štěňata rodí s vrozenými vadami a různé nemoci jsou u nich téměř pravidlem. Samozřejmě, že tyto problémy by nezůstaly bez povšimnutí, ale množitelé jsou velmi sběhlí ve vyjednávání a lhaní, proto jim nečiní trable tyto nemocné psy prodat pod cenou, nebo se chlubit falešným očkovacím průkazem a zastírat celkový stav psa.

Nepodporujte tento druh šíření. Množitelé tu nebudou a zvířata nebudou muset trpět, pokud je nikdo nebude kupovat. Mnohem lepší způsob, jak si pořídit psa je zachráněním z útulku – takový pes Vám bude nadmíru vděčný. A pokud chcete štěně, i takové se tam občas nacházejí. A když zrovna žádné štěně není volné, radši si našetřete, podpořte kvalitního chovatele a pořiďte si psa s papíry. Sice si připlatíte, ale věřte, pokud nemáte několik tisíc na psa od chovatele, nebudete mít ani na lékařské výdaje za psa od množitele. Množství nutných operací, kontrol, léků a dalších nepostradatelných výdajů je zde totiž opravdu mnoho a u psů z množíren je toto tvrzení téměř pravidlem.


Mnohokrát děkujeme za pozornost! Pokud jsme alespoň jednoho člověka přiměli změnit názor, bereme tento článek za úspěšný a ještě jednou za nás, 4Animals, díky!